» » کنفرانس بین‌المللی «ظرفیت‌های راهبردی آموزه‌های اسلام در تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز»
قرائت
تفسیر وتدبر
سخنرانی و نشست
همایش و کنگره
مسابقه و جشنواره
پایان نامه و کتاب
انتخاب استان
تهران
قرائت
تفسیر
سخنرانی
همایش
مسابقه
پایان نامه

1398/04/1
نام دانشگاه :
دانشگاه تهران

موضوع :
کنفرانس بین‌المللی «ظرفیت‌های راهبردی آموزه‌های اسلام در تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز»

زمان :
5 تیر 1398

توضیحات :
نخستین کنفرانس بین‌المللی «ظرفیت‌های راهبردی آموزه‌های اسلام در تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز» پنجم تیرماه سال جاری، به میزبانی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.


نخستین کنفرانس بین‌المللی «ظرفیت‌های راهبردی آموزه‌های اسلام در تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز» پنجم تیرماه سال جاری، به میزبانی دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه تهران برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، مصطفی ذوالفقار‌طلب، رئیس برگزاری این کنفرانس، اظهار کرد: در این کنفرانس یک‌روزه اندیشمندان اسلامی، نخبگان دانشگاهی و صاحب‌نظران داخلی و خارجی حضور یافته و پیرامون مباحث نهادینه‌سازی فرهنگ انسجام و همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان اسلام به بحث و تبادل نظر خواهند پرداخت.

وی چالش‌های فراروی تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز، راهبرد‌ها و راهکار‌های تحقق این همزیستی و مبانی اصول و جایگاه همزیستی مسالمت‌آمیز در آموزه‌های اسلامی را از جمله محور‌ها و اهداف این کنفرانس برشمرد.

ذوالفقارطلب، با اشاره به اهمیت برگزاری این کنفرانس در شرایط کنونی جهان، بیان کرد: این نشست بین‌المللی با توجه به شرایط کنونی جهان، اهداف متعددی را با نگاه تقویت و بازشناسی همزیستی مسالمت‌آمیز در جهان اسلام مورد نظر قرار داده است. در این کنفرانس اندیشمندان، دانشگاهیان و روحانیون اسلامی با ارائه مقالاتی به شناخت بیشتر مبانی نظری وحدت‌گرا در همزیستی مسالمت‌آمیز مبادرت خواهند کرد.

رئیس برگزاری کنفرانس در ادامه تصریح کرد: بازشناسی ظرفیت‌های نظری اندیشمندان وحدت‌گرای اسلامی و هم‌شناسی و درک متقابل متفکران جهان اسلام از یکدیگر و‌همچنین شناخت عوامل واگرا و نقش آن در عدم تحقق همزیستی مسالمت‌آمیز به‌صورت جدی مورد توجه حاضران و مدعوین کنفرانس قرار خواهد گرفت. به گفته وی، بررسی جایگاه تسامح، مدارا و صلح در آموزه‌های اسلامی و جایگاه حقوق بشر به‌ویژه حق بر متفاوت بودن در آموزه‌های اسلامی نیز در این کنفرانس مورد بازشناسی و بررسی قرار می‌گیرد.

ذوالفقارطلب با بیان اینکه در نخستین کنفرانس بیش از ۱۰۰ میهمان داخلی و خارجی شرکت خواهند کرد، افزود: علاوه بر میهمانان داخلی، اندیشمندانی از کشور‌های اسلامی آسیایی، شبه قاره هند، آسیای میانه و قفقاز و کشور‌های عربی به کنفرانس دعوت شده‌اند که در نشست‌های مختلف به بررسی موضوعات پیش‌بینی شده خواهند پرداخت. رئیس برگزاری کنفرانس در پایان اظهار کرد: مقالات متعددی در چارچوب اهداف کنفرانس توسط اندیشمندان ارائه می‌شود؛ تا کنون حدود ۹۸ مقاله کامل و ۱۸۰ چکیده مقاله به کمیته علمی کنفرانس از داخل کشور و همچنین سراسر جهان رسیده است که با نظر هیئت علمی متشکل از استادان برجسته دانشگاه ارزیابی و انتخاب می‌شوند.

  

بازدیدها: 74 نظرات: 0