» » همایش ملی «فلسفه کلام» برگزار می‌شود
قرائت
تفسیر وتدبر
سخنرانی و نشست
همایش و کنگره
مسابقه و جشنواره
پایان نامه و کتاب
انتخاب استان
آذربایجان شرقی
قرائت
تفسیر
سخنرانی
همایش
مسابقه
پایان نامه
قم
قرائت
تفسیر
سخنرانی
همایش
مسابقه
پایان نامه

1397/07/18
همایش ملی «فلسفه کلام» برگزار می‌شود

گروه حوزه‌های علمیه ــ همایش ملی «فلسفه کلام» آبان ماه سال جاری با حضور اساتید و صاحب‌نظران این حوزه در دو شهر قم و تبریز برگزار می‌شود.

به گزارش ایکنا؛ به نقل از روابط عمومی و اطلاع‌رسانی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی،‌ همه ساله مصادف با روز جهانی فلسفه، پژوهشگاه، اقدام به برگزاری همایشی ملی ذیل موضوعات گوناگون فلسفه مضاف می‌کند. آبان‌ماه سال جاری همایش ملی فلسفه کلام از سوی گروه کلام با همکاری نهادهای علمی کشور در قم و برخی مراکز استان‌ها برگزار خواهد شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد عرب‌صالحی، رئیس پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی و عضو شورای علمی این همایش در این باره گفت: از مهم‌ترین حوزه‌های پژوهشی، مسئله فلسفه‌های مضاف، چیستی، ماهیت، امکان و ضرورت و مسائل حوزه‌های مختلف فلسفه‌های مضاف به علوم و امور حقیقی و اعتباری است و وظیفه پاسخگویی به بسیاری از شبهات در حوزه دین و معارف دینی بر عهده فلسفه مضاف به هر علم یا امر است. پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، به حق پرچم دار و پایه‌گذار و پیشتاز تحقیق در این حوزه است و تاکنون بیش از ۴۰۰ اثر اعم از کتاب و مقاله در این حوزه تولید کرده است.

وی افزود: از جمله فعالیت‌های علمی، برگزاری همایش‌های مختلف در سطح ملی ذیل موضوع فلسفه مضاف در روز جهانی فلسفه است که در این زمینه می‌توان از همایش‌هایی همچون فلسفه هنر، فلسفه اصول، فلسفه اخلاق، فلسفه فقه، فلسفه عرفان و همایش ملی فلسفه مضاف نام برد که تاکنون توسط پژوهشگاه برگزار شده است. آبان ماه سال ۱۳۹۷ نیز مطابق برنامه‌ریزی پیشین مقرر شده است که همایش ملی فلسفه کلام برگزار شود.

رئیس پژوهشکده حکمت و دین‌پژوهی همچنین تصریح کرد: بیش از یک سال است شورای علمی همایش ملی فلسفه کلام با حضور اساتید فن و صاحبنظران از مراکز تحقیقاتی مختلف به ریاست آیت‌الله ربانی گلپایگانی تشکیل و طی جلسات مختلف ابعاد گوناگون همایش تصویب و طی فراخوانی اعلام شده است. وی ادامه داد: دبیر علمی همایش، حجت‌الاسلام محمدصفر جبرئیلی هستند و در این مدت همکاری دستگاه‌های مختلف جذب و مقرر شده است علاوه بر قم در مراکز چند استان از جمله کرمان، تبریز، مشهد و … پیش همایش‌هایی برگزار شود.

این عضو شورای علمی همایش فلسفه کلام همچنین گفت:‌ تاکنون بیش از ۳۰ مقاله در حوزه‌های مختلف از جمله چیستی فلسفه کلام، روش شناسی علم کلام، مبانی علم کلام، رابطه علم کلام و علوم انسانی، رابطه علم کلام و دانش هرمنوتیک و … سفارش داده شده که بعضاً به دبیرخانه همایش ارسال و مورد تایید شورای علمی قرار گرفته و چکیده مقالات زیادی نیز به دبیرخانه همایش رسیده است. 

وی گفت: در این همایش همچون همایش‌های قبلی که در روز جهانی فلسفه برگزار می‌شود از یکی از شخصیت‌های محوری دانش فلسفه کلام تجلیل خواهد شد علاوه بر این ارائه مقالات، میزگرد و سخنرانی شخصیت های علمی از دیگر برنامه های روز همایش خواهد بود.

همچنین، همایش ملی فلسفه کلام توسط پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی و با همکاری برخی دستگاه‌های علمی کشور،‌ آبان ماه سال جاری با حضور اساتید و صاحب‌نظران این حوزه در دو شهر قم و تبریز برگزار می‌شود.

بازدیدها: 17 نظرات: 0